Elementary

Junior High

High School

Alternative

Departments

Business/Marketing

Teacher Courses
Julie Banta
  • Accounting 1 & 2
  • Customer Service
  • Digital Photo
  • Hospitality& Tourism
  • Yearbook
Cathy Bell
  • CE Business Office Specialist (BOS)
  • Digital Business Applications
  • CE Web Development
  • CE Digital Media
  • 3D Graphics
  • Exploring Computer Science
Brent McKnight
  • Marketing 1
  • CE Marketing 2
  • Retailing
  • CE Entrepreneurship
  • Sports Marketing

Drivers Ed

Teacher Courses
Jason Duckworth Drivers Ed
Lifetime Activities
Lyndon Johnson Drivers Ed
Knights' Pride

FACS

Teacher Courses
Shandee Belnap Foods & Nutrition
Drill Team
Maria Gonzalez Early Child Dev
Child Dev
Food and Science
Julia Green Food and Nutrition
Culinary Arts
Melissa Hobbs Foods & Nutrition
Fashion Design
Interior Design
Saralyn Lucas CE Human Dev
CE Adult Roles & Financial Lit

Fine Arts

Teacher Courses
Wendy Dimick Foundations of Art 1 & 2
Watercolor
Acrylic
Kyle Guymon Ceramics 2
Ceramics 3
Ceramics 4
Lindsay Huss CE Art History
Drawing
CE Drawing
AP Studio Art

Health Science

Teacher Courses
Mitzi Jeppesen
  • Intro to Health Science
Leigh Otis
  • Medical Anatomy & Physiology
  • Exercise Science & Sports Medicine
  • Introduction to Emergency Medical Services
Cathy Quilter
  • Medical Anatomy & Physiology
  • CNA

Language Arts

Teacher Courses
Lisa Arango
  • English 10
  • Latinos in Action
Michelle Barney
  • CE English 1010
  • AP English Lit
  • Creative Writing
Jessica Bowen
  • English 10
  • English 10 Honors
Shannon Chamberlain
  • English 11
  • AP English Lang
  • Debate
Jill Griffeth
  • English 12 Writing
  • English 12 Lit
Shannon Guymon
  • Psychology
  • AP Psychology
Hensely Hogan
  • English 11
Kent Hyer
  • English 12 Lit
  • English 12 Writing
Jason Jones
  • English 11
Amber McCord
  • English 11
  • English 1010
  • Cheer
  • Dance
  • Dance Company
David Stone
  • English 10
  • CE English 1010
Angela Woiwode
  • Read 180
  • English 11 Honors
  • Creative Writing

Mathematics

Teacher Courses
Amy Boom
  • Secondary Math II
  • Math & Decision Making
Sheree Christensen
  • Secondary Math II
Kaelynne Harding
  • Secondary Math II Honors
  • AP Statistics
  • Real Team
Janae Howell
  • Secondary Math III
  • Secondary Math III Honors
  • CE Math 1010
Juliana Lund
  • Secondary Math II
Braden Mitchell
  • Math of Decision Making
  • College Prep
  • Football
Michael Murphy
  • Fit for Life
  • Team Conditioning
  • Math and Decision Making
Sandee Shock
  • CE Math 1010
  • CE Math 1050
  • Secondary Math II
Alison Stephens
  • AP Calc AB
  • Secondary Math II
Cajsa Taylor
  • AP Calc AB
  • AP Calc BC
  • Secondary Math III Honors

Performing Arts

Teacher Courses
Jana Coates
  • Theater
  • Musical Theater
  • Stage Craft
Eileen Dempsey
  • Orchestra
Jared Harding
  • Band
  • CE Music
Jemay Marden
  • Choir Men's & Women's
  • A Cappela
  • Excalibur
  • Chatelains
  • Chaveliers

PE/Health

Teacher Courses
Jason Duckworth
  • Lifetime Activities
  • Drivers Ed
Pam Harwood
  • Fit for Life
Kevin Kennington
  • Health
  • US History
Shad McCord
  • Financial Lit
  • Sociology
  • Lifetime Activities
  • Body for Life
Braden Mitchell
  • Football
  • Math and Decision Making
  • College Prep Math
Michael Murphy
  • Fit for Life
  • Team Conditioning
  • Math and Decision Making
Andrew Rawlings
  • World History
  • Lifetime Activities
Angie Siddoway
  • Yoga
  • Aerobics
  • Sports Psychology

JROTC

Teacher Courses
Eric Allen
  • JROTC 1
  • JROTC 2
  • JROTC 4
  • JROTC 5-Drill
  • AERO Staff Management
Luke Thompson
  • JROTC 1
  • JROTC 2
  • JROTC 3
  • JROTC 5-Drill
  • AERO Staff Management

Science

Teacher Courses
Steve Ashcraft
  • Botany
  • Zoology
Colleen Bagley
  • Biology
  • Biotechnology
  • Medical Forensics
Terry Banks
  • Physics
  • AP Physics
Whitney Booth
  • Biology
Jessica Holtry
  • Chemistry
  • Chemistry Honors
  • AP Chemistry
Stacey Howell
  • Chemistry
  • CE Chemistry
Ben Pluim
  • Astronmy
  • Physics
  • Robotics
Brittany Roberts
  • Chemistry
Ricky Smith
  • Biology
  • AP Biology

Social Studies

Teacher Courses
Beverly Ahlstrom
  • AP World History
  • World History
Radon Andersen
  • AP US History
  • CE Intro to Education
  • Student Government
Kim Child
  • AP US Govt
  • US Govt & Citz
  • Northstar
Caralee Gee
  • US History
Lyndon Johnson
  • Knight's Pride
  • US History
Kevin Kennington
  • Health
  • US History
Jeremy Lewis
  • US Govt & Citz
  • World History
Dave MacDonald
  • World History
Shad McCord
  • Financial Lit
  • Sociology
  • Lifetime Activities
  • Body for Life
Andrew Olson
  • US History
  • US Govt & Citz
Andrew Rawlings
  • World History
  • Lifetime Activities

Special Ed

Teacher Courses
Mike Black
  • Applied Language
  • Applied Skills
Kevin Chipman
  • App Sec Math
  • Applied Skills
Spencer Evans
  • Applied Skills
  • App Sec Math
Katie Herring
  • Applied Biology
  • Applied Language Arts
  • Applied Skills
  • Applied World History
Gary Johnson
  • Applied Language Arts
  • Applied US History
  • Applied Skills
Lygia Madson
  • Functional Skills
  • Peer Tutor
Denise Pearson
  • Functional Skills
  • Peer Tutor
Kandie Stephens
  • Applied Skills
  • Applied World History
Michelle Vance
  • Learning Center
  • Applied Language
  • Applied Math
  • Applied Biology
  • Applied Skills
Melissa Veliz
  • Applied Secondary Math II
  • Applied Skills

Technology

Teacher Courses
Cathy Bell
  • Business Office Specialist (BOS)
  • Digital Business Applications
  • CE Web Development
  • CE Digital Media
  • 3D Graphics
  • Exploring Computer Science
Derrek Bitner
  • AP Computer Programming
  • Computer Programming 1
  • Exploring Computer Science
  • Game Design
Kael Harris
  • Intro to Engineering
  • Principles of Engineering
  • Engineering Design & Development
Ben Pluim
  • Astronmy
  • Physics
  • Robotics
Blaine Shaw
  • Intro to Auto
  • ASE Auto

World Language

Teacher Courses
Fausto Guerrero
  • CE Spanish 2
Rafael Guerrero
  • Spanish 1
  • CE Spanish 2
Marilyn Partridge
  • French 1
  • French 2
  • CE French 3
  • CE Comm 2110
Anna Webberley
  • CE Spanish 3
  • CE Spanish 4
  • Spanish 5
  • AP Spanish
Shang Zhoug
  • Chinese 1
  • Chinese 2
  • Chinese3
   

Internships

Teacher Courses
Robert Shaffer


Work Based Learning/Internships

Other

Teacher Courses
Kelly Lemons


Northstar